Connect with us

BOSNA I HERCEGOVINA

Austrija će povući svoju vojsku iz BiH ako ne bude produžen mandat EUFOR-a

Objavljeno

na datum

Ministrica odbrane Austrije Klaudia Tanner kazala je da će ova zemlja povući svoje vojnike iz vojne misije EUFOR-a “Althea” u Bosni i Hercegovini ukoliko Vijeće sigurnosti UN-a ne produži mandat, piše austrijski Der Standard.

Kako navode u Der Standardu, međunarodni sukob sa Rusijom mogao bi imati dramatične posljedice za Austriju i njenu vojsku. Ističu da postoji rizik da se okonča najznačajnija austrijska vanjska misija, a to je učešće u mirovnoj operaciji u Bosni i Hercegovini.

Der Standard objašnjava kako se radi o misiji UN-a i da je Austrija uključena od 2004. godine i pored svoga zvanično neutralnog statusa. Također, Austrija ima najveći kontignet vojnika, a od 2009. godine zapovijeda misijom. Trenutni glavnokomandujući je austrijski general-major Anton Wessely.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Objašnjavaju da do sada rutinsk produžavanje mandata koje se dešavalo početkom Novembra je dovedeno u pitanje, zbog rata u Ukrajini.

Kako je Der Standard saznao, ministarstvo odbrane Austrije je već isplaniralo napuštanje misije Althea u slučaju da Rusija u Vijeću sigurnosti blokira produžetak misije. Ljetos je ured ministrice Tanner je uradio izvještaj o opcijama u kojima su predstavljeni svi scenariji.

Opcije uključuju i napuštanje, a iz vojnih izvora je potvrđeno da je ta opciaj teoretski i praktični moguća. Konačno odluku bi donijela vlada Austrije, kao što je bio slučaj sa povlačenjem mirovnih trupa sa Golana 2013. godine.

U vladi se i dalje nadaju da Kremlj neće blokirati produžetak mandata, ali neki sumnjaju da Putin želi proizvesti nove nemire i podjele u EU, a to bi se lako moglo postići destabilizacijom na Balkanu. Austrijski medij navode da bi Putin mogao djelovati na poziv člana Predsjedništva Milorada Dodika.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Drugi je stav, navode, da Putin neće ići tako daleko jer bi se vojna operacija mogla nastaviti i bez mandata UN-a, naprimjer ukoliko Predsjedništvo BiH zatraži pomoć NATO-a uprkos protivljenju Milorada Dodika.

U slučaju da se NATO pozicionira bez saglasnosti Vijeća sigurnosti UN-a, vojno neutralna Austrija bi imala problem. Bez mandata UN-a učešće u misiji bi bilo nezamislivo, a povlačenje vojnika bi bila realna opcija smatraju u Ministarstvu odbrane Austrije, saznaje Der Standard.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

BOSNA I HERCEGOVINA

Schmidt upozorio bh. parlamentarce: Ovakvim inicijativama BiH skreće sa evropskog puta!

Objavljeno

na datum

Administator

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obratio se putem mreža članovima Parlamenta BiH i uputio upozorenje.

Podsjetio je da bi se smjenom sadašnjih međunarodnih sudija iz Ustavnog suda kršio Ustav i princip nezavisne jurisdikcije.

“Visoki predstavnik, kao čuvar Dejtonskog sporazuma, ne može prihvatiti nikakve zakonodavne inicijative u tom pravcu. Naglašava da sudije uživaju sigurnost mandata i da uzimanje u obzir etničkih kriterija u donošenju presuda krši svaki međunarodni pravni standard. Sudije treba da donose presude nezavisno i nepristrasno, na osnovu zakona. Ovakvim inicijativama BiH skreće sa evropskog puta”, naglasio je Schmidt.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, sjednica Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine danas je prekinuta. Želimir Nešković (SDS), delegat u ovom domu, ponovo je zatražio da na dnevni red današnje sjednice Doma bude uvršten njegov prijeldog zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji je ponovo uputio u proceduru prije nekoliko dana. Prijedlog je, na kraju, i uvršten u dnevni red. Klub Bošnjaka napustio je sjednicu.

Predsjednik RS Milorad Dodik u više navrata je govorio kako “strane sudije moraju otići” te je najavio da će u aprilu, nakon što BiH dobije zelen isjvetlo za otvaranje pregovora sa EU, zakon o Ustavnom sudu biti na dnevnom redu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

NES o Čovićevoj najavi neradnog dana u BiH zbog izbora u Hrvatskoj: Neće ti proći, slagao si i HDZ

Objavljeno

na datum

Administator

Narodni evropski savez (NES) reagovao je na najave Dragana Čovića koji je poručio kako će 17. april, dan na koji će se održati izbori u Hrvatskoj, biti neradni u BiH, odnosno u nekim dijelovima.

U saopćenju za javnost, NES ističe kako Čović na vrlo jasan i direktan način šalje poruku građanima BiH koliko mu je stalo do ustavnosti i zakonitosti, kao i države BiH.

“Čović je umislio da je istovremeno i predsjednik parlamenta i šef države i predsjednik vlade Bosne i Hercegovine. A i da jeste sve bi mu to bilo malo. Još bi nešto tražio, kao što traži takozvano, i svim ustavnim i evropskim principima suprotno, legitimno predstavljanje u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. To je samo jedan od načina, a to svakodnevno pokazuje, pokušaja obesmišljavanja i slabljenja i države Bosne i Hercegovine i njenih institucija”, navode iz NES-a.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ističu i kako je dugo vremena Dragan Čović obmanjivao građane BiH, ali i međunarodnu zajednicu te da je uspijevao u tome.

“Njegove maske su davno pale. Bosna ima svoje zakone o praznicima i ima svoje organe koji su nadležni za određivanje radnih i neradnih dana. To što ti pokušavaš je protivustavno djelovanje i neće ti proći, slagao si i Plenkovića i njegov, ali i svoj HDZ. Neki toga dana mogu ne doći na posao. Ali to je neopravdan izostanak sa posla, a nikako neradni dan. To treba biti jasno Čoviću”, mišljenja su.

Naglasili su kako je Čović preuzeo od Dodika antiustavnu retoriku.

“Čović je svojim djelovanjem, ‘sistemom rotacije’ od Milorada Dodika preuzeo predsjedavanje antidejtonskim i antiustavnim djelovanjem, kao i pokušajem rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i u saradnji sa susjednom Hrvatskom slabljenja njenog unutrašnjeg suvereniteta. Neće vam to proći! Neće proći, bez obzira koliko vaše antidržavno djelovanje imalo podršku od vaših koalicionih partnera koji se zovu Trojka. Ali matematički i po rezultatima za državu Bosnu i Hercegovinu gledano, oni ne samo da nisu trojka, jer je trojka dobra ocjena. Oni nisu ni nula. Ispred svake njihove ocjene je minus. A to je ispod nule. To pokazuje njihova potpuna nezainteresovanost i šutnja o vašem ‘orgijanju’ po pravnom sistemu Bosne i Hercegovine”, zaključuju iz NES-a.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Bošnjaci napustili sjednicu Doma naroda, HDZ i SNSD željeli raspravljati o izbacivanju stranih sudaca

Objavljeno

na datum

Administator

Delegati iz kluba bošnjačkog naroda su napustili 14. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nakon što je entitetskom većinom na dnevni red uvršten SDS-ov prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH.

Delegat SDS u Domu naroda BiH Želimir Nešković predložio je da se na današnjoj sjednici, po hitnom postupku, razmatra Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, kojim se strane sudije izbacuju iz Ustavnog suda.

Nešković je pojasnio da, prema ovom prijedlogu, Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH bira šest sudija, a Narodna skupština Republike Srpske troje te da iz svakog od konstitutivnih naroda može biti izabrano najviše troje sudija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kod zamjene stranih sudija domaćim sucima najvažnije je na koji način će se odlučivati u Ustavnom sudu BiH, a prema SDS-ovom prijedlogu uvelo bi se nacionalno odlučivanje, što do sada nije bio slučaj.

Prema pravilniku Ustavnog suda BiH trenutno se glasa prostom većinom sudija bez obzira na nacionalnost sudije.

Nakon što su delegati iz klubova srpskog i hrvatskog naroda, izuzev Zlatka Miletića glasali za uvrštenje zakona na dnevni red, delegat SDA u ovom Domu, Šefik Džaferović je saopćio da delegati SDA napuštaju sjednicu.

“Ne želimo nikakve rizike takve vrste i prepustit se iščekivanju, opasna bi bila stvar da ovaj zakon bude prihvaćen pa makar i u jednom domu. Ovo je zakon koji udara u temelje BiH i mi to ne želimo”, kazao je Džaferović.

Osam delegata je glasalo za uvrštavanje Neškovićevog zakona u dnevni red, a šest je bilo protiv, što znači da je postojala i opća i entitetska većina.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je Dom naroda ostao bez kvoruma 14. sjednica je prekinuta.

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu