Connect with us

BOSNA I HERCEGOVINA

Stranica Federalnog zavoda za zapošljavanje opet pala zbog preopterećenosti, građani ogorčeni

Objavljeno

na datum

sluzba za zaposljavanje

Federalni zavod za zapošljavanje jutros je, za sve zainteresovane za programe pomoći u zapošljavanju i samozapošljavanju, otvorio mogućnost prijave za ove mjere i to online putem.

Međutim, kako nam javljaju brojni građani, to je gotovo nemoguće s obzirom da je sistem pao već u 8 sati.

“Program je otvoren jutros u 8 sati, međutim, bilo je nemoguće poslati prijavu i server je trenutno pao. Ovo se dešava svake godine i svake godine imamo isti problem. Ne znam da li se ovdje namjerno prikazuje greška jer kada dođem do dijela gdje treba da kliknem i pošaljem prijavu, samo mi izbaci grešku”, kazao nam je jedan čitalac koji je pokušao da se prijavi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Druga čitateljka tvrdi da je 47 minuta sa pet različitih računara pokušavala izvršiti prijavu, da bi u 48 minuti izašla poruka da su sredstva za njen kanton već podijeljena iako je server sve vrijeme bio nedostupan.

Kontaktirali smo i Federalni zavod za zapošljavanje odakle su nam rekli kako je istina da je stranica pala, te da utvrđuju o čemu se radi. Vjerovatno se, kažu, radi o zakrčenju, preopterećenosti stranice, a o daljim koracima će uskoro obavijestiti javnost.

Ovaj problem sa serverom se ponavlja iz godine u godinu što opravdano kod mnogih budi sumnje da se izbor kompanija koje biti dio programa pomoći namješta.

Podsjetimo da su za ove programe osigurana sredstva u iznosu od 61 milion KM, kojima se planira obuhvatiti 11.500 nezaposlenih osoba.Stranica Federalnog zavoda za zapošljavanje, prenosi Klix.ba

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

BOSNA I HERCEGOVINA

Dodik najavio “odgovor” na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici: RS će pokrenuti postupak samostalnosti

Objavljeno

na datum

Administator

Republika Srpska će kao odgovor na rezoluciju o Srebrenici pokrenuti postupak samostalnosti, saopćio je danas predsjednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik.

Dodik je rekao da je “ponosan na vladajuću koaliciju, koja pokazuje odlučnost da sprovede ove mjere po pitanju samostalnosti”.

“Politička elita bosanskih muslimana rezolucijom o Srebrenici sebi je napravila ozbiljan ‘autogol’. Genocid u Srebrenici se nije desio, da jeste, ne bi bilo potrebe da se stalno nameće ta tema. Sudovi koji su presudili, te osude se odnose na pojedince, ne na narod”, naveo je Dodik.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Dodik je u nastavku svoje objave, kao i prije, ponovo licitirao brojem ubijenih u srebreničkom genocidu. Naveo je i da se “nigdje ne spominje broj ubijenih Srba”.

“Na prostoru Srebrenice od 1992. do 1995. godine poginulo je 4.100 muslimana, a nigdje se ne pominje između 2.500 i 3.500 Srba koji su tamo ubijeni. Genocid je izmišljotina koja će nas rastaviti. Pokušavaju da nas primoraju da ostanemo, pored činjenice da nas blate. Od Srebrenice žele da naprave sinonim za genocid, a i dalje se ne zna koliko zapravo ima poginulih”, navodi Dodik.

Potom je iznio svoje planove o secesiji i naveo da je “mirna podjela jedino rješenje za sve narode u BiH”.

“Republika Srpska je stabilna i sposobna da se zaštiti od svih napada. Nikakvi razgovori o prihvatanju tzv. rezolucije o Srebrenici neće postojati. Mirna podjela je jedino rješenje za sve narode u BiH. CIK BiH je uzurpirao nadležnosti koje pripadaju Republici. Izborni zakon Srpske je u skladu s Ustavom”, zaključio je Dodik u svojoj objavi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Dodik je ranije najavio da, ako se Rezolucija usvoji, napuštaju odlučivanje u BiH, a najavio je i veliki miting u Banjoj Luci.

Sada je i otvoreno najavio secesiju jednog dijela države Bosne i Hercegovine.

Inače, važno je još jednom napomenuti da se nigdje, niti na jednom mjestu, u rezoluciji o Srebrenici, ne spominje se ni Srbija niti Republika Srpska niti srpski narod niti išta slično.

Nikome se kolektivno na teret ne stavlja genocid niti ratni zločini niti je okrivljen ijedan narod uprkos pokušajima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović i predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika da javnost uvjere u suprotno.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Ulica maršala Tita u Srebrenici postaje Ulica Republike Srpske

Objavljeno

na datum

Administator

Skupština opštine Srebrenica usvojila je danas prijedloge o promjeni naziva ulica u tom gradu, a prijedlog je usvojen sa 14 glasova ZA i bez predstavnika Kluba Bošnjaka koji su ranije napustili sjednicu.

Ulice se imenuju po većini koja misli da je Srebrenica samo srpski grad, što nije istina i nije tačno – kazao je u izjavi za Fenu potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković.

On upozorava da je ovo jedna od najozbiljnih situacija o toj lokalnoj zajednici gdje su bez Bošnjaka, predstavnici Srba usvojili odluku koja nema ništa drugo za cilj osim da vrijeđa druge i drugačije, u ovom slučaju Bošnjake.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kako je istakao Duraković, za Bošnjake je neprihvatljivo da se mijenjaju nazivi ulica koje će, prema usvojenom prijedlogu, nositi imena osoba “koje su bile direktni učesnici u određenim aktivnostima i zločinima u Srebrenici u proteklom ratu”.

Duraković smatra da je od 2016. godine do danas to kontinuitet politike koju predvodi Mladen Grujičić, načelnik Općine Srebrenica, sa većinom koja se okupila oko njega.

I niz odluka koje su donesene u prošlosti imale su za cilj prvo da eliminušu Bošnjake iz lokalne vlasti i to se nažalost desilo 2020. godine smjenom mene s mjesta predsjednika Skupštine i izbacivanjem većine Bošnjaka odbornika iz te većine u Skupštini i dovođenjem Tursunovića na čelo Skupštine. Time je ispoštovana forma da bi oni mogli nastaviti svoj rad – istakao je Duraković.

Naglasio je da je nažalost cijena te politike da su Bošnjaci ostali bez bilo kakvog mehanizma da zaustave ili blokiraju određene odluke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Zato smo i došli u ovu poziciju gdje se radi posljednja aktivnost koja ima za cilj da eliminiše Bošnjake iz ovog grada. I nažalost to svi nijemo posmatraju. Pored svih apala koje smo uputili, počev od onih koji su otišli OHR-u, stranim ambasadama i svima koji mogu da utiču na ovo. Jer, ovdje je riječ o načelniku koji ima podršku zvaničnih institucija u Banjoj Luci i politika koju trenutno provodi Milorad Dodik i većina koja vlada u ovom entitetu očito podstiče i podržava takve aktivnosti u Srebrenici gdje se u mjestu genocida mijenaju imena ulica i sve ono što podsjeća da su Bošnjaci tamo ikada bili – upozorava Duraković.

On je poručio kako se tome mora stati u kraj.

Mislim da to može biti i podsticaj Bošnjacima koji razmišljaju nažalost pogrešno, a to je da je svejedno ko je načelnik Opštine. Nije svejedno da li je načelnik opštine negator genocida i da li je većina onih koji sjede u Skupštini ti koji žele da uklone Bošnjake s tih prostora različitim političkim presijama – kazao je Duraković.

Podvlači da je sada jako važno ko će biti većina nakon narednih lokalnih izbora, da li će to biti većina koja će zadržati ovakve odluke i provoditi ili će to biti većina čija će prva odluka biti stavljanje van snage odluke koju je donio Mladen Grujičić i njegova većina i vraćanje naziva ulica u probitno stanje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko to ne uradi OHR, to mora biti zadatak onih koji trebaju izaći na lokalne izbore ove godine i na jedan politički način vratiti Srebrenicu normalnim politikama koje neće raditi jednonacionalne odluke kojim će preglasavati druge i raditi nešto poput ovoga – poručio je Duraković.

Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici Hamdija Fejzić izjavio je Feni kako je usvajanje prijedloga o peimenovanju naziva ulica još jedna pokazatelj “pokazivanja sile moći”.

Nazive ulica koje smo usaglasili 2002. godine kada smo se vratili, da to budu stari-predratni nazivi ulica, oni su uglavnom te nazive išli da izmijene svojom današnjom odlukom. Oni su upravo ovakve i slične nazive ulice donijeli 1995.-1996. godine, kada su bili sami u Skupštini opštine Srebrenica – kazao je Fejzić.

Prema spornom prijedlogu usvojenom u Skupštini opštine Srebrenica, između ostalih, ulica Maršala Tita treba od sada nositi naziv ulica Republike Srpske, Trga Mihajla Bjelakovića u Trg Republike Srpske, Gradski park Srebrenica u Park majora Koste Todorovića, a za ulicu Reufa Selmanagića Crnog predložen je naziv Dubrovačka ulica.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Alarmantno stanje u UKC-u Tuzla: Pacijenti na pragu umiranja, direktor poziva OHR da im pomogne

Objavljeno

na datum

Administator

Čak 100 onkoloških pacijenata iz Tuzle su na pragu umiranja jer nemaju mogućnost dobijanja radioterapije zbog nedostatka uređaja u Univerzitetskom kliničkom centru. Problem koji postoji od ranije, a vezano za nabavku lineranog akceleratora i dalje je prisutan, a direktor spomenutog centra moli visokog predstavnika u BiH da im pomogne.
Trakavica vezano za nabavku linearnog akceleratora u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli je i dalje prisutna, a kontinuirano ulaganje žalbi po javnoj nabavci predstavljaju glavni problem. Da je stanje alarmantno u Tuzli potvrdio je i vršilac dužnosti direktora tamošnjeg UKC-a Šekib Umihanić.

“Pored dugotrajne nabavke uređaja za zračenje, imamo još veći problem jer su pacijenti koji trebaju radioterapiju dovedeni u takvo stanje da im se ona ne može sprovesti. Naime, postoji dogovor sa kliničkim centrima i Kantonalnom bolnicom u Zenici, da se radioterapija sprovodi na mjesečnom nivou za određeni broj pacijenata. To je u Zenici do njih 20, u Kliničkoj bolnici u Mostaru je 15, a sa Kliničkim centrom u Banjoj Luci imamo sporazum za 20 pacijenata. Iz Sarajeva je prije nekoliko mjeseci javljeno da ne mogu primati naše pacijente zbog instalacije svoje opreme”, kazao je Umihanić.

Terapija koju mnogi neće dočekati

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kako on navodi, zaključno s ovim danom 100 pacijenata je na listi čekanja, a aktuelnom dinamikom zračenja oni joj neće biti podvrgnuti u optimalnom roku od dva mjeseca.

“Iskreno rečeno, mnogi neće ni dočekati radioterapiju. Na sedmičnom nivou mi imamo između 15 i 20 novih pacijenata za radioterapiju te broj od 100 nije konačni. Idemo prema jednoj velikoj cifri. Najčešći su karcinomi dojke i gastrointestinalnog trakta, a u posljednje vrijeme je zabilježen i porast karcinoma pluća. Sve ove lokalizacije zahtjevaju određenu radioterapiju”, dodaje Umihanić.

S obzirom na prijetnje koje postoje za zdravlje i život prema velikom broju pacijenata te činjenicu da je finansirajne radioterapije isključivo u nadležnosti institucija Federacije BiH, Umihanić je uputio javni apel, koji će zvanično biti upućen na relevantne adrese.

“Pozivam visokog predstavnika Christiana Schmidta da razmotri mogućnost izmjene propisa na jedan dan te svojom odlukom omogući Vladi FBiH i Vladi TK izvršavanje nabavke opreme za radioterapiju za UKC Tuzla, u uslovno rečeno, skraćenom i hitnom postupku. Zahtjevam od predsjedateljice Vijeća ministara BiH i premijera FBiH, ministra Federalnog ministarstva zdravstva i direktora Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja da se aktivno uključe u rješavanje zdravstvenih problema 100 onkoloških pacijenata iz TK”, nastavlja Umihanić.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da postoji prijetnja po zdravlje i život velikog broja pacijenata Umihanić je predložio i proglašenje vanredne situacije, ako postoji i minimum zakonskih osnova za to.

“Mole se sve nevladine i prijateljske organizacije, Ujedinjene nacije te Ured Svjetske zdravstvene organizacije u Sarajevu u iznalaženju rješenja i osiguranja adekvatnog tretmana onkoloških bolesnika u TK. Od Tužilaštva TK se traži da istraži sve okolnosti koje su dovele do ugrožavanja zdravlja i života onkoloških pacijenata kojima je određena radioterapija u periodu od marta prošle do aprila ove godine”, kaže Umihanić.

Mukotrpna borba

Predstavnice udruženja onkoloških pacijenata iz Tuzlanskog i Posavskog kantona danas su održali sastanak s Umihanićem i medicinskim osobljem UKC-a Tuzla. Tom prilikom su pružile punu podršku menadžmentu zdravstvene ustanove u borbi za novi uređaj za zračenje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Podržavamo sve zahtjeve i obraćanje prema određenim institucijama koje mogu pomoći za nabavku lineranog akceleratora. Izuzetno je važno da dignemo glas i kažemo da su životi mnogih ugroženi te da je vrijeme faktor koji je veoma važan”, navela je Radmila Hadžimustafić iz Sekcije oboljelih od karcinoma dojke pri Udruženju žena Tuzle.

Da je proces liječenja od karcinoma izuzetno složen, posebno za one pacijente koji se podvrgavaju radioterapiji u drugom bh. gradovima, svjedoči i Denisa Avdić iz Udruženja Nijemi krik iz Kalesije.

“Bilo koji odlazak na bilo kakvu terapiju je psihički i fizički težak. Odlazak za Zenicu, Banju Luku, Sarajevo ili od kuće od UKC-a u Tuzli je komplikovan i težak. To je teško opisati, ali vjerujte da je krajnje vrijeme da se stavi tačka na jedno veliko pitanje te da se pacijentima pomogne”, navodi Avdić, koja je također onkološka pacijentica.

Na kraju kažimo i to da je iz kantonalnog budžeta početkom prošle godine izdvojeno okvirno deset miliona KM vezano za nabavku opreme za radioterapiju. Prvi javni poziv za kupovinu je objavljen u martu prošle godine, a do danas je u nekoliko navrata tender obaran zbog žalbi ponuđača.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu